Zařiďte si ložnici podle feng shui

Datum: 5.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Feng shui je starodávné čínské umění šťastného života v optimálním souladu s okolním prostředím. Jeho kořeny sahají do doby před 6000 lety a je stejně jako tradiční čínská medicína, taoismus, buddhismus nebo bojová umění součástí obsáhlého a uceleného systému vědění o zákonitostech proudění energie v našem světě.

Tato životodárná energie nazývaná čchi má v našem okolí proudit pokud možno souvisle a nerušeně, stejně jako vánek (feng = vítr), který v přírodě kopíruje terén, a řeka (shui = voda), jež se přirozeně a životadárně vine krajinou. Ostré rohy, úzké kouty, nesprávně umístěné dveře a okna, určité polohy nábytku, kombinace barev, některé materiály i jiné okolnosti mohou plynulý tok této důležité energie rušit, negativně ovlivňovat naše podvědomí a tím v konečném důsledku snižovat kvalitu našeho života. 

Feng shui dobývá západ 

V poslední době se Feng shui stává stále více součástí takzvané západní kultury, kde se lidé poznamenaní každodenním civilizačním shonem a stresem snaží s jeho pomocí nalézt kvalitativně nové cesty k vnitřnímu klidu, zdraví, spokojenosti a harmonii. Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících naše zdraví a harmonii je kvalitní spánek. Toto věděli již staří Číňané, a proto považovali ložnici vedle kuchyně za nejdůležitější místnost a věnovali hodně pozornosti jejímu umístění, vybavení a orientaci. 

Prostředí ložnice může také významně ovlivňovat partnerské vztahy, intimní život a emoce. Zkušený mistr Feng shui  posuzuje prostor vždy ve vztahu k jeho obyvatelům, proto konkrétní umístění ložnice, orientace postele na světové strany, dále přesné barvy a materiály závisí vždy na konkrétním člověku a jeho potřebách. Přesto ale platí celá řada obecných pravidel, jež vedou ke zvýšení kvality bydlení a života a kterými se může řídit každý člověk. 

Feng shui v ložnici - co ano a co ne 

Všeobecně by ložnice měla být dobře větraná, přes den dostatečně osvětlená a uklizená místnost, ve které převládají mírné, uklidňující barvy a přírodní materiály. Z pohledu orientace na světové strany je ložnice obecně nejlépe umístěná v jihozápadní a západní části domu nebo bytu, protože toto umístění podporuje partnerské vztahy a lásku. Při výběru nábytku by se mělo dbát, aby směrem k postelím netrčely žádné ostré hrany skříní, nočních stolků a jiného nábytku. 

Jedním z nejdůležitějších faktorů je umístění postele. Důležité je, aby postel nestála v místě negativního zemního záření, které je vyvoláno spodní vodou nebo geologickým zlomem. Pokud se ráno probouzíte unavení, bolí vás hlava, klouby, špatně usínáte nebo máte jiné problémy v souvislosti se spánkem, nechejte si v ložnici odborníkem změřit takzvané geopatogenní zóny. V poslední době si lidé, zvláště na západě, umísťují do ložnice televizory, přehrávače, hudební věže, radiobudíky. Je však třeba si uvědomit, že vše, co využívá nebo přenáší elektřinu, produkuje elektromagnetické pole, které není vhodné pro náš organismus. Řešením je tyto předměty odsunout co nejdále od lůžka, nebo je do ložnice vůbec neumisťovat. 

Dalším doporučením je, aby postel nestála přímo proti dveřím a pod oknem. To znamená, že je třeba ji umístit mimo tok horizontální energie, která proudí dveřmi a oknem, a nejlépe tak, aby měl ležící člověk přehled o celé místnosti. Pokud to nejde jinak, můžete si pomoci paravánem nebo květinou, které umístíte mezi postel a dveře, anebo křišťálem zavěšeným od stropu ve středu místnosti. Okno je v takovém případě dobré opatřit kromě záclony i těžkým závěsem nebo roletou. Dveře do ložnice by měly být na noc vždy zavřené. Hlava spícího člověka má být umístěna ke stěně, tedy ne do prostoru. Na stěně nad hlavou nemají být těžké předměty jako police s knihami, květiny a podobně, nad postelí trámy, závěsné lustry a šikmé stropy.

Zrcadlo odráží tok energie, vadí také jedovaté rostliny 

zrcadloV ložnici nejsou vhodná zrcadla, protože když odráží obraz, odráží i tok energie, a tím vyvolávají neklidné prostředí. Ta mohou být umístěna na vnitřní straně dveří skříní nebo je lze na noc zakrýt šátkem, dekorační tkaninou či roletkou. Nejvhodnější materiály jsou přírodní jako dřevo, bavlna nebo plátno. V posteli ani v matracích by neměla být kovová konstrukce, která narušuje místní magnetické pole. V ložnici by také neměly být jedovaté rostliny a rostliny s ostrými listy. 

Barvy závisí na osobním výběru, obecně však platí, že modrá barva tlumí a zklidňuje, růžová a purpurová podporují vášeň, teplé barvy podzimu kladně ovlivňují kvalitu našich partnerských vztahů. Do ložnice jsou vhodné dekorace, obrazy a symboly s romantickou a mileneckou tematikou, a pokud si v ložnici umístíte předměty v páru, vytvoříte rovnocenný prostor (i vzájemný vztah) pro oba partnery. 

Z uvedeného je vidět, kolik různých faktorů se podílí na vytvoření harmonického prostředí, a pokud máte problémy se spánkem, zdravím, partnerským a milostným životem, může být Feng shui jedna z možností, jak toto napravit. 

Andrea I.Gheorghe
Více na www.fengshui-brno.cz
foto:Pixmac a fengshui-Brno

 

 

 

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl