Zahrada v únoru

Datum: 3.2.2012
Komentáře: 0
obrázek
Máme tady únor, měsíc, v němž se zima pozvolna vzdává své vlády. Počasí venku ale rozhodně jaro ani trochu nepřipomíná, spíš naopak. Přesto ale únorové sluníčko už začíná být příjemné, ještě tolik nehřeje, nepálí, jen se lehce dotýká svými teplými paprsky. A i když je venku ještě zima, zahradní sezóna již pomalu začíná.

V únoru vykvétají první jarní květiny, které si často musí razit cestu sněhem a ledem. Nejdříve se rozvinou otužilé čemeřice nebo talovíny, v teplejších oblastech je potom na konci února mohou následovat sněženky nebo krokusy či vonné kaliny. Stálezeleným dřevinám může být jarní slunce nebezpečné, proto je chraňte lehkou textilií nebo větvičkami chvojí. V těchto mrazivých dnech, zejména tam, kde není sněhová pokrývka, také musíme ochránit přikrytím azalky a rododendrony. rhododendron

Pravý čas pro předpěstování sazeniček 

Za příznivého počasí se již můžete těšit z probouzející se přírody a začít s prvními jarními pracemi na zahradě. Pokračovat můžete v řezu ovocných stromů, keřů a vinné révy. Hlavní přípravy se ale zatím odehrávají na okenních parapetech, při předpěstování prvních sazeniček. Chcete-li mít v květnu připravenou sadbu paprik a rajčata, tak je vhodná doba k výsevu. Pěstování v domácích podmínkách je vhodné jen pro malé množství sazenic. Semena se vysévají do kelímků, misek, květináčů nebo malých truhlíků, aby vše mohlo stát u okna na okenním parapetu.sazenice Zeminu používáme kompostovou, pokud použijete kupovaný substrát, je potřeba hlídat jeho vlhkost. Velice snadno vysychá. Sazeničky můžete zakrýt sklem nebo mikrotenovou folií. 

Pokud máte vytápěný skleník či zimní zahradu, můžete předpěstovat také sazeničky raného salátu, brokolice, lilku, cibule nebo celeru. Také můžete začít s výsadbou okrasných květin, zejména těch, které mají dlouhou dobu vývoje. petúnieTo je například petúnie, hledík nebo lobelka. Pokud vysadíte zdravá semínka, obvykle postupně při dostatečné vlhkosti sama vyklíčí. Ale proces klíčení můžete snadno urychlit vlhčením semínek ve vlažné vodě. Doba máčení záleží na druhu rostliny, obvykle stačí několik hodin až dva nebo tři dny (nejdelší doba zejména pro kořenovou zeleninu či cibuli).

Nakličte si brambory 

Pokud chcete mít dobré výnosy z brambor a sázet je ven koncem března, tak na konci února je vhodná doba na jejich naklíčení a předkořenění. Pokud je chcete sázet na záhon nebo malá políčka na konci dubna, tak nakličujeme brambory až ve druhé polovině března. Do bedýnky nasypeme vrstvu vlhké rašeliny a hlízy brambor sázíme očky nahoru. Po vsazení ještě lehce zasypeme rašelinou. Používáme zdravé hlízy kvalitních raných odrůd. Teplota místnosti by měla být 12-15 stupňů Celsia. brambory

Pokud máte pařeniště a není půda promrzlá a na podzim jste si ho nepřipravili, tak přidejte kompost a vyzrálý chlévský hnůj. V únoru do něj můžete sázet hlávkový salát a ředkvičky. Ještě lepší využití bude mít skleník, kam kromě salátu a ředkviček sázíme i mrkev kedlubenředkev. Dále v únoru lichořeřišnicevyséváme majoránku, lichořeřišnici nebo třeba obří cibuli. Ředkvičky jsou jinak první jarní zeleninou, kterou můžete vypěstovat přímo venku v zahradě, ale v únoru by ještě pravděpodobně mohly zmrznout. Hodí se do prvních jarních salátů, protože obsahují dostatek minerálních látek i vitaminu C. 

Dokud bude mrznout, nespěchejte 

Vysévání ven je možné tehdy, když teplota půdy přesahuje 5°C. To můžete zjistit snadno pomocí půdního teploměru. Pokud je půda chladnější, lze ji prohřát s pomocí folie či skleněné desky, kterou ji přikryjeme na dobu dvou až třech týdnů. S tímto prohříváním můžete začít už v únoru, zejména v oblastech bez sněhové pokrývky. Pokud máte v plánu vysazovat na jaře nové stromky či keře, je vhodné v tuto dobu připravit jámy pro jejich kořenový bal. Jámy budou alespoň pořádně provětrané. Pod stávajícími stromy je po roztátí sněhové pokrývky dobré pořádně uklidit, tedy shrabat listí i jiný nepořádek, pokud jste to doposud neudělali. 

A pomalu se v únoru také blíží doba pro vysazení a přesazení okrasných rostlin. O těch si napíšeme zase příště. 

A na závěr jedna únorová pranostika:
Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto

redakce
foto:Pixmac

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl