Aby hlava nebolela

Datum: 24.10.2011
Komentáře: 0
obrázek
Znáte to dobře a každý rok na podzim se situace opakuje. Venku je stále víc nevlídno a chladno, dny se zkracují a slunce ubývá, energie dobitá během letní dovolené se pozvolna vytrácí. Cítíme se stále víc unavení a ruku v ruce s nepohodou jdou další doprovodné projevy – jedním z nejčastějších je bolest hlavy. Jaro je daleko, před námi honička nadcházejících Vánoc. Nabízíme vám několik tipů, jak se dá s bolestí hlavy vyrovnat, anebo ještě lépe jak jí rovnou předejít.

Nezbytné je dodržení dostatečného pitného režimu, ideální jsou dva až tři litry tekutin denně. Přes zimu dávejte přednost spíše teplým nápojům než studeným. Omezte ale konzumaci kávy. Pokud bez ní nedokážete vydržet, naordinujte si ke každému šálku sklenici vody. Z jídel doporučujeme vynechat (anebo alespoň omezit) tučná a sladká jídla. Jejich zpracování zatěžuje mnohem víc náš organizmus.

Naučte se rozpoznat blížící se bolest hlavy. Reagujte již při pocitu, že není všechno úplně tak, jak by mělo být. Pokud vám vnitřní hlas naznačuje, že „za chvíli by mě mohla rozbolet hlava“, uvěřte mu – včasným zásahem můžete bolesti předejít. Najděte si pár minut nikým nerušeného času jen pro sebe, to jde určitě zařídit i v práci.

Reflexní terapii zvládne každý

Oběma rukama s prsty roztaženými jako hrábě si nejprve promasírujte celou vlasovou část lebky. Budete-li postupovat pomalu a jemně, nemusíte se obávat o Váš pracně vyrobený účes. Cílem této masáže je prokrvení pokožky hlavy. Využijte reflexní terapie, která vychází z projekce člověka a všech jeho orgánů do plosek a nártů nohou. Podle tohoto principu se hlava promítá do obou palců. Uchopte tedy palec nejprve pravé, pak levé nohy a krouživými pohyby a povytahováním je uvolňujte. Zároveň omačkávejte hlavní klouby palců a rozmasírujte všechny zatuhlinky a bolestivá místa.

Od reflexní hlavy se vraťte zpátky ke své skutečné a masírujte úponky svalů pod lebkou směrem od ucha k páteři na jedné i druhé straně. Po několikerém promasírování (ideální je opakovat třikrát až čtyřikrát) bolesti ustoupí. Po celou dobu věnujte pozornost hlubokému dýchání a dbejte, abyste seděli uvolněně a nekřížili ruce ani nohy. Máte-li hlavu horkou a pulzující, vězte, že litr se do půllitru opravdu nevejde, a s každým výdechem vyhánějte ze své hlavy zbytečné starosti, aby se jí a potažmo i vám ulevilo.

Pomohlo to? Někdy se nemusí výsledek dostavit okamžitě. Ale postupem času si určitě zvyknete těmito malými triky ulevit a pomoci tak přečkat nepříjemné podzimní období. A pokud patříte mezi ty šťastné, které hlava nikdy nebolí, vůbec to nebrání tomu, abyste nemohli reflexní terapii vyzkoušet i na sobě.

Hana Fedora Smejtková
poradkyně v rozvoji osobnosti a reflexní terapeutka

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl