Očista organismu nejen na jaře

Datum: 25.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
Detoxikace, tedy očista těla, patří k základním preventivním a léčebným metodám v přírodní medicíně. Nejideálnějším obdobím na očistu je jaro, ale to už se vlastně pomalinku blíží, tak proč se dopředu nepřipravit. V období přechodu jara do zimy lze přistupovat k odlehčovacím dnům, které zároveň podporují činnost jater a ledvin. Tato jarní detoxikace je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže spojené s akutním onemocněním. Mezi takovéto příznaky patří únava, zvýšená teplota, zánět, bolest a podobně. A jsou to právě akutní onemocnění, u kterých zaznamenáváme největší úspěch s krátkodobou detoxikací. Opakovaná a/nebo dlouhodobější detoxikace odstraňuje pak i většinu chronických obtíží.

Účelem detoxikace je odstranit odumřelé buňky, tkáně a toxiny, které se v organismu hromadí. Buňky se obnovují během celého našeho života, nové buňky nahrazují staré a odumírající. Detoxikací se tělo zbavuje jedovatých látek (toxinů). Toxické látky se v těle hromadí následkem sedavého způsobu života a konzumace potravin, které často obsahují mnoho živočišných bílkovin, rafinovaných cukrů, barviv, konzervantů, hormonů, antibiotik, dále se toxiny nacházejí ve vodě, v ovzduší (výfukové plyny, smog) i v podobě záření (mobilní telefony, elektrospotřebiče). Odpadní látky se v těle zadržují a zpomalují regeneraci orgánů (staré rozpadající se buňky jsou pomaleji nahrazovány novými buňkami). 

Strava před a během detoxikace 

Z jídelníčku je třeba vyloučit rafinované a průmyslově upravované potraviny a naopak se doporučuje konzumovat potraviny, které podporují detoxikaci a regeneraci celého organismu. Po dobu detoxikace je nutné vyloučit překyselující potraviny, mléčné cukrvýrobky, maso, bílý cukr. V pitném režimu tedy zapomeňte na kofein (káva, kakao, čokoláda, káva, zelený a černý čaj, maté) a alkohol. Lze pít teplejší přefiltrovanou a převařenou vodu, TulsiTulsi a další bylinné čaje jako například pampeliškový nebo řepíkový čaj a bylinnou kávu. Při vaření je dobré používat jen extra panenský olivový olej a koření jako římský kmín, fenykl, zázvor, koriandr, skořici, kardamom, černý pepř. Mořskou nebo běžnou sůl nahraďte himalájskou kamennou solí. Tradiční směs koření známá pod názvem Trikatu nebo Pačak podporuje spalování toxinů. 

Pro koho je detoxikace organismu vhodná? 

Existují čtyři základní kategorie, kde se detoxikace uplatňuje nejvíce. Jednak jako prevence pro zdravé lidi (prevence je vždy lepší než pozdější léčení). Dále detoxikace pro celkovou regeneraci a omlazení organismu zejména ve středním věku. Další možností je léčba pro zvýšení potence a plodnosti. A v neposlední řadě potom při samotné léčbě chronických onemocnění, jako jsou například chronická horečka, záněty kloubů, revmatismus, dna, bolesti zad, hemeroidy, nemoci srdce, anorexie, gynekologické poruchy, cukrovka, nemoci jater, kožní vyrážky, ekzémy a lupenka, chronické průjmy, krční, nosní, ušní a oční onemocnění, otoky, únava, vyčerpání, nadváha, časté nachlazení, astma, nervová onemocnění, sexuální poruchy, bolesti hlavy a migréna, nadýmání, zažívací obtíže, močové a žlučníkové kameny, deprese, nespavost a mnoho dalších. 

Speciální detoxikační program  

Individuální očistná a regenerační terapie je unikátní detoxikací celého organismu. Hlubokosáhlé použití přináší intenzivní očištění a likvidaci jedovatých látek ze všech tkání, orgánů a tělesných kanálů. Vyžaduje však určitou přípravu a čas. Po přípravě a vlastním odstranění toxinů, hluboce usazených v tkáních, dostanou účastníci detoxikace instrukce pro přípravnou fázi, jejímž účelem je toxiny uvolnit z orgánů do zažívacího ústrojí. V druhé fázi probíhají různé procedury, olejové celotělové masáže, speciální masáže hlavy, pročištění dutin a nosu, nebo saunování ve speciálním bylinném napařovacím boxu nebo bylinná koupel. Těmito procedurami v kombinaci se stravou se daří vyloučit nahromaděné toxiny v zažívacím traktu z těla ven. Třetí fáze zahrnuje regeneraci v podobě bylin a omlazujících prostředků. 

Detoxikace a regenerace bylinami

Následující uvedené byliny jsou vhodné pro časté užití během detoxikace a jedná se o bezpečné přípravky, který v přiměřeném dávkování nemají nežádoucí účinky a ani při dlouhodobém užívání nejsou návykové. Detoxikační byliny lze užívat během detoxikačních dnů i před samotnou detoxikací.  Nejčastější je během detoxikace užívat byliny na játra, na začátku a na konci detoxikace provést očistu střev a následně po detoxikaci pít čaj a olej na očistu ledvin spolu regeneračními přípravky. Tyto čaje lze užívat i samostatně jako bylinnou kúru (po několik týdnů).  

Celková detoxikace: Triphala, směs tří sušených plodů. Dále aloe vera gel z dužiny listů, obsahuje látky s detoxikačními účinky. Berhavie (Boerrhavia diffusa) s Nesměnou cévnatou (Adhatoda vasica) tvoří tradiční recepturu EV Detox v sirupu, kde je účinek velmi rychlý. 

Játra: kořen lopuchu čistí krev, játra a ledviny; pampeliškový čaj (1-2 lžičky sušené byliny na 250 ml vody (1 šálek), povařit pampeliškaminutu, 10 minut odstát a scedit. Pít dva šálky denně. Používají se sušené kořeny i listy.) Za nejúčinnější bylinu na očistu jater se považuje Kutki (Picrorhiza kurroa), má několikanásobně silnější účinek než ostropestřec a v kombinaci jiných bylin jako Imuhelp a LKC, po tříměsíčním užívání srovnává funkci jater, cholesterol, ostatní tuky v krvi i jaterní testy. 

Větší děti: malinovník jemně detoxikuje i děti (detoxikace tímto jemným způsobem je vhodná až od 10 let). 

Ledviny: na očistu ledvin je vhodný celík zlatobýl s přesličkou (Jančův ledvinový čaj) a petrželový olej (1 lžička). 

MUDr. David Frej
www.eccevita.cz
http://dr.frej.cz

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl