Právě začíná rok draka

Datum: 22.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
Čínský Nový rok je považován za nejdůležitější svátek – a to nejen v samotné Číně, ale v mnoha dalších asijských zemích. Protože uzavírá zimní období, často se také nazývá svátkem jara. Jeho datum není pevné a odvíjí se od lunárního cyklu. Oslavy tohoto svátku začínají v první den prvního měsíce čínského kalendáře a končí po patnácti dnech lampiónovou oslavou.

Letos přichází Nový rok v neděli 22. ledna ve 23 hodin. A protože se každý rok čínského kalendáře odehrává v jednom z dvanácti znamení čínského zvěrokruhu, až do 9. února roku 2013 nás čeká období vlády draka. Kromě toho se každé znamení zvěrokruhu pojí také s některým z pěti prvků (oheň, voda, země, dřevo a kov). V roce draka je převažujícím prvkem voda, proto je tento rok také rokem vodního draka. 

Oslavy právě začínají 

Již měsíc před oslavami Nového roku lidé v Číně nakupují dárky a typické jídlo a zdobí svoje domovy různými dekoracemi, v nichž převažuje červená barva. Tou se natírají dveře i rámy oken a poté se zdobí papírovými ornamenty a nápisy, které zajišťují zdraví, štěstí a bohatství. Lidé se také oblékají na oslavy do červené barvy, aby zahnali zlo. Mezi oblíbené potraviny patří mořské řasy, které zaručují bohatství, a také krevety a ryby, které pro změnu zaručují dlouhý život. Také v průvodech, které probíhají patnáctý den oslav, převažuje červená a zlatá barva a lidé tancem napodobují pohyby lvů.

Sebevědomý a rozhodný drak 

drakČíňané věří, že lidé mají povahu a typické znaky, které odpovídají roku a znamení jejich zrození. Pro rok draka to má být síla, sebevědomí, vznešenost, důstojnost, rozhodnost, upřímnost a loajalita, ale také pýcha. Voda zase ztělesňuje inteligenci, moudrost, ale i měkkost a poddajnost. Drak sám v Číně nepředstavuje zlo (s nímž je naopak spojován v Evropě), ale spíše symbol statečnosti, síly a energie yang. 

Podle legendy dvanáct zvířat čínského horoskopu vybral sám Nefritový císař Jü-chuang, tedy podle čínské mytologie nejvyšší vládce nebes. Protože vládl nebesům i všem bytostem na zemi, zatoužil poznat podobu pozemských tvorů. Vyzval tedy zvířata, aby dorazila do jeho paláce, a prvních dvanáct z nich vybral do svého zvířetníku. Jsou to tato zvířata: krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř. Jejich znamení se pravidelně opakují v ročních cyklech, celý horoskop se tedy obmění jednou za dvanáct let. 

Co nám letošní rok draka přinese? 

U letošního draka bude více převládat energie jin a jeho barvou bude černá, případně zelená. Jeho kvalitami bude chlad a bude více temný, ale na druhé straně zase jemný a mírný. Letos vytvářené hodnoty budou mít trvalejší charakter, lépe se jim bude dařit. Drak v tomto roce představuje vládce a moudrost, ale i sílu a moc – jedná se o energeticky nejsilnější období čínského zvěrokruhu. V tomto roce tedy může probíhat mnoho změn a zvratů, na druhou stranu není třeba se ho obávat. 

Rok je vhodný pro riskování a přijímání výzvy, rozjíždění nových projektů, uzavírání manželství a rození dětí. Nic nedělejte jen pro slávu. Znamení draka všem přináší rozhodnost, sílu, energii a některým z těch, kteří se nebudou bát riskovat, také i bohatství a štěstí. Nastavte si jasná pravidla a buďte zodpovědní. Ale není dobré přeceňovat své schopnosti, protože drak stejně jako výhry a úspěchy dokáže umocnit také prohry či pády. Radostné události tedy můžeme očekávat stejně často jako ty špatné – v každém případě vždy půjde o velké změny. Případným problémům lze čelit meditacemi a větším přemýšlením o skutečných hodnotách a hledáním sebe sama.  

Šárka Kunická 

Roky draka za posledních 60 let:
1952, 1964, 1976, 1988, 2000 

Zajímavé osobnosti zrozené v roce draka:
Sigmund Freud, Salvador Dalí, John Lennon, Grace Kelly, Martin Luther King, Placido Domingo, Lewis Carroll, Johanka z Arku

foto:Pixmac

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl