Pohyb je radost

Datum: 20.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
Již jsme si říkali, že naše tělo i duše jedou v zimním období na rezervy a že je potřeba, abychom o ně dbali více než jindy. Leden patří k nejchladnějším měsícům v roce a denního světla nám sice nabízí už nepatrně víc, ale pořád to není dost na to, aby nám bylo fajn. Naše vnitřní baterie zkrátka potřebujeme dobíjet průběžně a období, kdy do práce i z práce chodíme za tmy, k pohodě nepřispívá. Proto by mělo být naším cílem, ne-li přímo povinností, dělat si sami radost víc, než je obvyklé.

Poněkud otřepaně zní pobídka, abyste vyrazili do přírody. Přesto ale zimní procházka venku dokáže vyčistit hlavu úplně nejlépe – jde jen o to si na ni najít čas. Pro ty, co chodí každý den do práce, připadá v úvahu nejspíš jen víkend, protože o polední pauze se sotva stihnete projít a po návratu domů už je tma. Nepatříte-li tedy mezi majitele chlupatých psisek, které počasí, teplota a čas naprosto nezajímají a ven s vámi nadšeně vyrazí třeba o půlnoci. 

Venku i v zimě 

Ale i bez povinnosti venčit psa byste si měli udělat chvíli alespoň o víkendovém odpoledni. Pokud nemáte pozemek, na kterém se činnost najde i v zimním období (a komu zahradu a příjezdovou cestu či chodník zasypal v posledních dnech sníh, ví dobře, o čem mluvím), stačí vyrazit do blízkého lesa či vyjet kousek za město. A pokud patříte mezi vyznavače běžecké stopy, právě teď nastal ideální čas vytáhnout běžky ze sklepa. Sníh se drží i v nižších polohách, takže není nutné vyrážet až na hory. A vyšlápnout si běžkyvlastní stopu v lese či na poli je někdy mnohem větší pohoda, než se předbíhat na přeplněné horské magistrále s jinými běžkaři. 

Pokud pohybu v mrazu příliš neholdujete, místo za město se vydejte do bazénu. Ten se dá na rozdíl od procházky zvládnout v pohodě i za tmy a mnoho provozovatelů také otvírá již v brzkých ranních hodinách. Dát si před celodenním sezením za počítačem deset bazénů a pořádnou sprchu nás dokonale probudí. A pokud nechcete jen polykat uplavané metry a na ranní vstávání se cítíte unavení, vydejte se do bazénu navečer třeba i s dětmi. Vodních parků s tobogány či vířivkami najdete už dnes spoustu v každém regionu a na své si v nich přijde opravdu každý. 

Hýbejte se nejen pro zdraví 

Běžky či plavání ale zdaleka nejsou všechny pohybové aktivity, které můžete v lednu provozovat. Pokud nepatříte mezi pravidelné návštěvníky fit center (a že rostou jako houby po dešti, je jenom důsledek jejich obliby a potřeby mnoha zaměstnaných lidí rozpohybovat si trochu tělo), je pořád mnoho dalších možností, čím se rozhýbat a pobavit zároveň. Zkusit můžete jógu, zumbu, tanecpilates, břišní tance či mnoho jiných – nabídka cvičení je dnes opravdu pestrá a období zimy je ideální pro to se konečně odhodlat. Navíc na většinu kurzů se nemusíte hlásit rovnou, můžete si přijít pár lekcí nezávazně vyzkoušet. A to je přesně to, co právě teď potřebujete. 

Plesy, bály, divadla… 

Pokud se stále cítíte líní a nechce se vám hýbat až tak moc (a to ani poté, co jste po Vánocích skočili na váhu), seberte se se svými partnery a vyrazte za kulturou. Vždyť právě v tomto období začíná plesová sezóna. Při vídeňském valčíku si příjemně rozproudíte krev a ještě se můžete blýsknout v krásných nových šatech. A pokud netančíte, nevadí – v těch samých šatech se vydejte do divadla. Na některá oblíbená představení bývá dlouho vyprodáno a vstupenky je třeba shánět dlouho dopředu, ale na mnoho kvalitních kousků s dobrým obsazením se dostanete v pohodě ze dne na den. A pokud se vám nechce do společenského oblečení a preferujete džíny a svetr, běžte do kina. Nabídka nových a leckdy i kvalitních filmů je skutečně pestrá, a ačkoliv na nás dnes televizní stanice hrnou filmy pod tlakem, zážitku z kina se ani sebelepší televize nevyrovná. 

A pokud máte pořád pocit, že to je málo, seberte se a běžte si posedět s přáteli. Společně zajděte třeba na bowling (dříve se mu říkalo docela obyčejně kuželky) - pobavíte se, přijdete na jiné myšlenky a ještě se příjemně rozhýbete. A pokud vám zbývá pár dnů staré dovolené, je teď nejlepší čas si ji vybrat a vyrazit z města. Jaro, které je zatím pořád ještě docela daleko, vás potom najde odpočinuté, v příjemné náladě a pohodě. A to je právě to, co potřebujete. 

Anna Rejšková

Foto: Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl