Zimní zahrady – příroda v našem pokoji

Datum: 18.1.2012
Komentáře: 2
obrázek
Dnes si nebudeme povídat o zahradě v zimě, tedy o té, co nám venku pozvolna zapadá sněhem a obalí se jinovatkou. Tato zimní zahrada je právě ta stále zelená a provoněná létem, ve které můžeme čerpat energii v kterékoliv roční době – a v té, kdy venku za sklem spí příroda pod sněhovou peřinou, si ji vychutnáme o to víc.

 Propojit byt a zahradu je časté přání všech majitelů domů. Terasa či pergola je užitečná jen od jara do podzimu, ale jakmile se dny zkrátí a chladna přibývá, už si ji příliš neužijeme. Oproti tomu zasklená zimní zahrada umožní toto propojení celoročně. Vybudováním oddělené prosklené místnosti na prosluněném kraji domu, zasklením prostor přilehlých k obývacímu pokoji, případně zasklení a zateplení jinak málo využívané lodžie u bytu získáme prostor pro rostliny a příjemné posezení třeba u kávy. 

Proč pro rostliny? Mnoho rostlin totiž nesnáší teplé prostředí dnešních bytů, v případě domů s přímým vytápěním krbovými kamny je to ještě horší. A zimní zahrada nám umožní pěstovat mnoho rostlin, které se nám líbí, které jsou užitečné a kterým se tam bude báječně dařit. A nám se samozřejmě bude dařit s nimi, protože pro příjemné posezení sotva najdeme hezčí a útulnější místo. 

Při rozhodování o stavbě zimní zahrady si musíme vždy uvědomit, k jakému účelu bude sloužit. Zimní zahrady můžeme rozdělit na tři skupiny. Chladné s teplotami v zimě kolem 5°C pro zvláště chladnomilné rostliny. Tato zahrada se však nemůže v zimě využívat pro příjemné posezení, ale zase do ní můžeme spolehlivě uklidit ošatku s jablky či bednu s bramborami na uskladnění, v dózách nám zde bude pěkně měknout cukroví a na dortu nám rychle ztuhne čokoláda. 

Zahrada s teplotou a tedy i vytápěním na hodnoty kolem 15°C se už může k posezení využít. V tuhých mrazech se asi neobejdeme bez svetru a vlněné deky, ale pokud v příjemném zimním dni skleněné stěny prohřejí teplé sluneční paprsky, budeme si připadat jako na jaře a pohled na zamrzlou zahradu za oknem bude rozhodně stát za to. 

Určitě nejpříjemnější zahrada je ta pro tropické rostliny, kde se teploty pohybují v zimě kolem 20°C. Ne neprávem si zde budeme připadat jako ve skleníku. To je ovšem náročné na energii, vyhřátí takového proskleného prostoru vyžaduje skutečně extrémní teploty. Ale v takovéto zimní zahradě můžete mít kromě rostlin i třeba bazén. Koupat se mezi palmami a pozorovat sníh za oknem je pocit skutečného luxusu. 

Pro letní období nesmíme zapomenout na dokonalé větrání a stínění, abychom neponičili naše rostliny. Energetické nároky na teplé zimní zahrady jsou kompenzovány úsporou energie v bytě. Proto je nutné při plánování zimní zahrady se poradit s odborníky jak z oboru architektury, tak i se zahradníky. 

Co lze pěstovat v zimní zahradě oleandr

Do nejchladnější zimní zahrady, která se dá nazvat sbírkovým skleníkem, jsou vhodné rostliny z oblasti Středozemního moře. Jsou to druhy, které za určitých podmínek přežijí i naše zimy: smokvoň (Ficus carica), myrta (Myrtus communis), citrusy – citroník, pomerančovník, muškáty (Pelargonium hybr.), kaktusy z vysokých poloh, agáve, některé delospermy z Jižní Afriky, kalokvět (Agapanthus), pestrolisté břečťany (Hedera), vavřín vznešený (Laurus nobilis), olivovník (Olea europaea), některé palmy (datlovník, žumara, washigtonie), některé bylinky (tymián, rozmarýna). 

Pro teploty kolem 15°C je výběr pestřejší: pokojová lipka (Sparmannia africana), hybridní cymbidia (Cymbidium), zelenec (Chlorophytum commosum), dračinec (Dracena), granátovník (Punica granatum), oleandry (Nerium oleander), durman (Datura), cykasy (Cykas revoluta a další), téměř všechny sukulenty počínaje aloemi, přes krasuly, kalanchoe, pryšce (Euphorbia) třeba smrdutkami (Stapelia) konče. 

Pro zimní zahradu s teplotami kolem 20°C můžeme použít téměř všechny pokojové rostliny včetně begónií, bromelií, fikusů, některé orchideje (Phalenopsis), ibišek (Hibiscus) a další pokojovky. Některé rostliny pěstované v zimní zahradě snesou i nižší teploty, některé až k bodu mrazu. Ovšem jen krátkodobě. Dnes zahradnické firmy a supermarkety nabízejí pestrou škálu druhů pro zimní zahrady. Každý zahradník by měl umět poradit, co je vhodné do které teploty. 

Ještě než začneme 

Pokud se rozhodnete postavit si zimní zahradu, tak před zadáním projektu si musíte zodpovědět několik otázek:

  • Jak budete zimní zahradu v zimě využívat
  • Ke které části domu bude postavena
  • Na který prostor domu či bytu bude navazovat
  • Zda bude přímo průchozí do přilehlé zahrady
  • Z jakého materiálu bude postavena nosná konstrukce
  • Jak bude zimní zahrada vytápěna
  • Jaké bude v létě větrání
  • Jaké bude v létě stínění
  • Jaké rostliny hodláte pěstovat a v jakém množství
  • Zda je budete pěstovat v květináčích, nebo v zapuštěných záhonech 

Jen pečlivé zvážení všech těchto otázek a jejich zahrnutí do projektu vám v budoucnu ušetří mnohá zklamání nad uhynulými rostlinami, případně zabrání dalším změnám již hotového díla.

redakce
foto:Pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
0-2/2

Zimní zahrada

Zdravím. Zimní zahrada je super. My ji bohužel nemáme, ale sousedi ano. Chodíme tam posedět na kafíčko a pokecat. Je celoročně obyvatelná, plná květin. V zimě tam topí tak asi tak do 18°C, mají 2 nízké malé radiátory z Korada upevněné na podlaze pomocí konzol. Když ale zasvítí slunce, nemusí ani v zimně topit. V létě bych tam ale asi nevydržela, nemají bazén na osvěžení.

Re: Zimní zahrada

Zdravím Vás, zimní zahrady jsou určitě fajn. Také by se mi líbila. Podívejte se ještě na článek Sama sobě architektem. Paní, co si navrhla svůj dům, tak má zimní zahradu součástí obytného prostoru a působí moc příjemně.
0-2/2