Zahrada v listopadu

Datum: 24.10.2011
Komentáře: 0
obrázek
Podzim vtrhnul do naší zahrady již naplno a stále více je všude vidět, že zima se nezadržitelně blíží. Letos jsme si mohli teplých slunečných dnů užívat docela dlouho, pozdní babí léto v září nám opravdu přálo a říjen sice přinesl mrazivé noci, ale pořád byl teplotně nadprůměrný. Ale listopad už je tady a zahrádka potřebuje uložit k zimnímu odpočinku.

První, čeho si nelze nevšimnout, je listí. Zatímco v říjnu jsme se mohli kochat červenými odstíny javorů či jeřabin a žlutými břízami či osikami, v listopadu stále více listí nacházíme na zemi. Je potřeba jej shrabat a odvozit na kompost. Někdo raději listí pálí, ale je to škoda – jednak v sychravých listopadových dnech není kouř z vlhkého listí to nejlepší pro naše okolí, ale hlavně listí je ideálním základem pro kompost a rovněž pro ochranu choulostivých rostlin například na skalce.

Květiny ostatně už mají své dny také sečteny. Možná ještě pokvete pozdní vřes nebo odolná chryzantéma. Ale většina ostatních rostlin má dávno po květu – pouze keřové růže nám zdobí zahradu svými plody šípků. Růže by se měly okopat a přikrýt chvojím, pokud je to potřeba, přihrneme jim také čerstvou zeminu. Růže, stejně jako ozdobné jehličnany (například pro výsadbu živých plotů), můžeme rovněž v tomto období vysazovat – ale jen tehdy, bude-li ještě půda nepromrzlá a počasí se na výsadbu hodí.

Zálivka před zimou

Dokud trvale nemrzne, je potřeba také zahrádku naposledy pořádně zalít. Říjen byl hodně suchý a rostliny na zimu potřebují dostatečnou vláhu - právě proto, aby byly odolné proti mrazům. Mladé stromky také raději obalte jutou nebo je jiným způsobem ochraňte proti okusu – i když je zahrada oplocená, hladová zvěř se v zimě dostane všude. Stromy je vhodné přihnojit kompostem a případně také přivápnit – zejména třešně nebo meruňky.

Starší stromy, které už shodily listí, potřebují také prořezat. Přerostlé, zlomené anebo nějak poškozené větve odstraníme, keře a mladé stromy zařízneme, abychom jim určili správný tvar pro další růst. Ořezané větve můžeme štěpkovat a díky tomu je hned opět použít na mulčování našich keřů a stromků.

Ze záhonků se v tomto období musí sklidit zelenina, která tam dosud ještě mohla zůstat. Je to zejména kapusta, pórek či kadeřávek. Naopak nadále nám vydrží, a to i v případě, že udeří mrazy nebo napadne sníh, čínské zelí či zelená petrželka. Některá zelenina, například mrkev či špenát, už může být vysazená na jaro, ale potom je dobré sazeničky zakrýt vrstvou chvojí.

Co musí pryč

Co je velmi důležité – v listopadu už na zahradu nepatří ani muškáty v truhlících na oknech, ani květináče s letničkami a různými okrasnými teplomilnými či pokojovými rostlinami. Stejně tak je potřeba uklidit hadice a různé plastové spojky či čerpadla – a nejen to, z venkovního kohoutu nezapomeňte vypustit vodu, nebo jej může mráz poškodit, a to i když ústí dovnitř do domu. Je také potřeba vyčistit a zazimovat bazény či zahradní jezírka (pokud je samozřejmě nevypouštíte). A pod střechu patří také zahradní nábytek. Zasněžený stůl se židlemi možná vypadá romanticky, ale dlouho by nám potom nevydržel.

Co ale naopak na zahradu patří, je krmení pro ptáčky. Pokud si netroufnete vyrobit sami krmítko, koupíte ho za pár korun v každém obchodě se zahradními potřebami. A ptáčkové, zejména pak sýkorky či vrabčáci, se rychle naučí létat právě k vám. Pochutnají si na oříšcích nebo ovesných vločkách, suchém pečivu, ale nejraději mají olejnatá semínka – například slunečnici. A pohled na krmítko obsypané ptáčky patří k nejkrásnějším odpočinkovým okamžikům pozdního podzimu, které vás navíc skoro nic nestojí.

Šárka Kunická
foto: pixmac

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl