Pokojové květiny v lednu

Datum: 17.1.2012
Komentáře: 0
obrázek
V tomto zimním období si stále ještě nemůžeme užívat rostliny v zahradě, ven se vydáme tak leda na obhlídku našeho promrzlého království anebo krátkou procházku. To bude ještě nějakou dobu trvat. Zimní čas můžeme využít listováním v katalogu s nabídkou sazeniček na jaro, případně plánováním, jak tu naši zahrádku na jaře zvelebíme. Ale pokud se nemůžete dočkat a toužíte po relaxaci v přítomnosti květin, musíte volit řezané nebo pokojové.

Ty první samozřejmě dlouho nevydrží a málokdo si navíc jde koupit řezané květiny do vázy jen tak, spíše je dostáváme jako dárek či milou pozornost. Pokojové rostliny ale oživí každou domácnost a ve vhodně zvolené nádobě působí navíc velmi dekorativně. Jejich množství a umístění ale záleží na mnoha faktorech. Jednak to je dostatek prostoru – malý pokoj zaplácaný květinami může působit stísněně, naopak samotná rostlina uprostřed rozlehlé haly opuštěně. Důležitá je ale také orientace pokoje podle slunečního svitu, jeho teplota a vlhkost, vzdálenost květin od okna. 

Každé květinářství dnes nabízí dostatečnou nabídku pokojových květin podle období i oblíbenosti, pokud máte chuť si jen tak udělat radost, pořídíte vždy a nemusí to vůbec stát mnoho peněz. Nejmenší a nejjednodušší rostlinky se dají koupit za méně než padesát korun. Mezi oblíbené, kterým svědčí mnoho různých obydlí, patří dracena (Dracaena), štíhlá palmička s úzkými listy ohnutými k zemi, nebo čínská růže ibišek (Hibiscus rosa), hustě olistěná stálezelená rostlina dorůstající až velikosti keříku s krásnými barevnými květy, fíkus (Ficus Benjamina) či difenbachie (Diefenbachia) nebo velice odolný tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata) s dlouhými příčně pruhovanými pevnými listy. 

K nejodolnějším pokojovým květinám patří parožnatka (Platycerium). Její původ je z Afriky, Madagaskaru nebo stinných lesů parožnatkaAustrálie. Parožnatka je epifyt, proto je nejúčelnější pěstování v košíčcích, miskách nebo na korkových a borkových plátech či epifytických větvích. V bytových podmínkách snáší i sušší ovzduší. Většině parožnatek nevadí ani výkyvy teplot. Můžeme jí zavěsit i dál od okna, snáší i polostín. 

Hvězdník (Hippeastrum) bývá někdy chybně zaměňovaný za Amaryllis.  Pokud má nasazeno na květ, tak jej nechte stát i v lednu v teple. Zálivku zvyšujeme postupně, když se objeví květní stvol. Jinak by rostlina vyhnala jen listy. Pokud se v lednu objeví stvol, je potřeba květinu přenést na co nejsvětlejší místo, aby se netáhl za světlem.

Vhodnou a krásnou květinou, která kvete v tomto období, je kamélie (Camellia). Dbejte na to, aby jí nevyschl substrát, jinak je potřeba ji ponořit do vody až nad okraj květináče. Má ráda chladnější místnosti. Kamélie jsou vhodné i k řezu.kamelie

Většinu pokojových květin v zimě nepřihnojujeme ani nepřesazujeme. Je třeba jim jen zajistit dostatečnou zálivku podle toho, jak hodně je v pokoji teplo. Některé rostliny shazují v zimním období listy, což může být způsobeno nedostatkem slunce a světla. Obvykle jim stačí změna stanoviště. Pozor ale na průvan, ten mnoho rostlin snáší velmi špatně a může je zcela zahubit, proto při větrání to mějte na paměti.

V lednu vhodné květiny do vázy
Jako jedna z prvních květoucích květin na zahradě je čemeřice (Helleborus sp.), která se velmi dobře hodí do vázy a vytvoříte si s ní krásné dekorace. Další rostlina, která kvete brzy na zahradě a příjemně voní a hodí se do vázy, je vilín (hamamelis sp.) nebo jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).

Vnímejte krásu květin, vždy potěší vaší mysl a pokud ještě krásně voní, tak si představujte, jak se celá halíte do té omamné vůně.

redakce

Foto: Pixmac

 

 

 

Přidat příspěvek

Nový příspěvek

 required:
required:
required:
 
Zatím zde nikdo nepřispěl